Pure Oval Wall Light 8W Black
- Hollow decorative design
- Aluminium body with PC diffuser
- CCT Selectable 3000K, 4000K
- Flicker-free internal driver
Specifications
| Weight | 0.56 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.205 × 0.145 × 0.11 cm |
| Power (W) | 8W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K |
| Lumen Output (lm) | 380-435lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP40 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Wall Mount |
| Dimensions (mm) | 200 x 140 x 107 mm |
| Fitting Colour | Black |




