Pure Reading Light Round 3W Black
- Compact artistic design
- Aluminium body with PMMA diffuser
- Adjustable for comfortable reading
- 240V hardwire
Specifications
| Weight | 0.31 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.1 × 0.1 × 0.075 cm |
| Power (W) | 3W |
| Colour Temperature (K) | 3000K |
| Lumen Output (lm) | 200lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Wall Mount |
| Dimensions (mm) | ⌀ 95 x 71mm |
| Fitting Colour | Black |




