Pure Platinum Downlight with Recessed Diffuser 18W
- Great colour rendering
- Plastic coated aluminium housing with external driver
- IC-F/IC-4 rated covered and abutted
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Flicker free, triac dimmable
- Quick connect installation & flex and plug
Specifications
| Weight | 0.72 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.2 × 0.2 × 0.06 cm |
| Power (W) | 18W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 1800-2000lm |
| CRI | >90 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP54/IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | Dimensions ⌀ 190 x 46 mm Cutout ⌀ 160 – 170 mm |
| Fitting Colour | White |




