Pure Luxe Surface Mount Downlight 8W
- Surface mounted
- Direct (6W) / Indirect (2W)
- Aluminium housing with PC diffuser
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Triac dimmable
Specifications
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.95 × 0.95 × 0.1 cm |
| Power (W) | 8W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 650-750lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Triac Dimming |
| Dimensions (mm) | ⌀ 90 x 94 mm |
| Fitting Colour | White |




