Pure Eco Downlight with Recessed Diffuser 10W
- Compact design with built-in driver
- Plastic coated aluminium housing with PC
diffuser - IC-F/IC-4 rated covered and abutted
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Triac dimmable
- Flex and plug
- 3-year warranty
Specifications
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.18 × 0.18 × 0.06 cm |
| Power (W) | 10W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 860-1030lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP54/IP20 |
| Lifetime (hr) | 40,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | Dimensions ⌀ 115 x 61 mm Cutout ⌀ 90 – 95 mm |
| Fitting Colour | White |




