Pure Eco Downlight with Flush Diffuser 20W
- Plastic coated aluminium housing built-in driver
- IC-F/IC-4 rated covered and abutted
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Flicker free, triac dimmable driver
- Flex and plug
Specifications
| Weight | 0.635 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.23 × 0.23 × 0.088 cm |
| Power (W) | 20W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 2100-2900lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP54/IP20 |
| Lifetime (hr) | 40,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | Dimensions ⌀ 225 x 84 mm Cutout ⌀ 200 x 210 mm |
| Fitting Colour | White |




