Pure Fire Rated Downlight 12W
- AS 1530.4 certified for New Zeland and Australia – 60 minutes
- Includes black and white face bezels
- IC-F/IC-4 rated covered and abutted
- CCT selectable 3000K, 4000K, 6000K
- Triac dimmable, external driver
- Flex and plug
Specifications
| Weight | 0.52 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.148 × 0.148 × 0.6 cm |
| Power (W) | 12W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 1000-1200lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP65/IP40 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | ⌀ 90 mm |
| Fitting Colour | Black |




