Pure Platinum Gimbal Downlight 13W
- 25° tilt
- Great colour rendering
- Plastic coated aluminium housing with
external driver - IC-F/IC-4 rated covered and abutted
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Flicker free, triac dimmable
- Flex and plug
Specifications
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.15 × 0.15 × 0.045 cm |
| Power (W) | 13W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/6000K |
| Lumen Output (lm) | 760-900lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP20/IP20 |
| Lifetime (hr) | 40,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | Dimensions ⌀ 110 x 41.5 mm Cutout ⌀ 95 – 100 mm |
| Fitting Colour | White |




