Pure Twin Luxe Outdoor Spot Light with Sensor 16W White
- Detectgion range 120° / 10m
- Lux and time settings on sensor with
manual override - Double adjustable spot light, rotatable head with a 90° tilt
- Powder coated aluminium body with tempered glass diffuser
- CCT selectable 3000K, 4500K, 6000K
Specifications
| Weight | 1.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.13 × 0.15 × 0.07 cm |
| Power (W) | 16W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4500K/6000K |
| Lumen Output (lm) | 1000lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP65 |
| Lifetime (hr) | 30,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 130 x 100 mm |
| Fitting Colour | White |




