Pure Single Luxe Outdoor Spot Light 8W Black
- Single adjustable spot light, rotatable head with a 90° tilt
- Powder coated aluminium body with tempered glass diffuser
- CCT selectable 3000K, 4500K, 6000K
Specifications
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.05 × 0.13 × 0.135 cm |
| Power (W) | 8W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4500K/6000K |
| Lumen Output (lm) | 500lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP65 |
| Lifetime (hr) | 30,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 110 x 90 mm |
| Fitting Colour | Black |




