Pure Platinum Wide-Body Batten Light Low Glare 36W
- Low glare UGR<19 with excellent colour rendering, CRI>90
- CCT selectable, 4000K, 6000K
- Wattage selectable: 31W selectable between 22W, 25W, 28W and 31W
- 36W selectable between 30W, 32W, 34W and 36W
- Metal housing with prismatic diffusers
- Wide body – 200mm
Specifications
| Weight | 5.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.55 × 0.11 × 0.12 cm |
| Power (W) | 36W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 4000K/6000K |
| Lumen Output (lm) | 4100-4250lm |
| CRI | >90 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 1500 mm |
| Fitting Colour | White |




