Pure Eco Wide-Body Batten Light 38W
- Screwless design for convenient and easy installation
- Metal housing with PC diffuser
- CCT selectable, 4000K, 6000K
- Wide body – 124mm
Specifications
| Weight | 2.35 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.25 × 0.09 × 0.07 cm |
| Power (W) | 38W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 4000K/6000K |
| Lumen Output (lm) | 3000-3800lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP40 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 1200 mm |
| Fitting Colour | White |




