Pure Eco Batten Light 50W
- Low profile slim batten light
- Metal housing with PC diffuser
- CCT selectable, 4000K, 6000K
- Easy installation
Specifications
| Weight | 1.61 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 0.065 × 0.066 cm |
| Power (W) | 50W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 4000K/6000K |
| Lumen Output (lm) | 7000-7500lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 1500 mm |
| Fitting Colour | White |




