Pure Adjustable Outdoor Wall Light 240° Tilt 10W White
- 240° adjustable light
- Aluminium body with multi-louvred frosted tempered glass
- 240V hardwire
Specifications
| Weight | 1.02 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.203 × 0.108 × 0.08 cm |
| Power (W) | 10W |
| Colour Temperature (K) | 3000K |
| Lumen Output (lm) | 1100lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP65 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 203 x 80 x 130 mm |
| Fitting Colour | White |




