Pure Urban Rectangle Wall Light 15W Black
- 5-sided wall light
- Powder coated aluminium body with PC diffuser
- CCT selectable, 3000K, 4000K, 5700K
- 240V hardwire – internal flicker-free driver
Specifications
| Weight | 1.14 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 0.114 × 0.12 cm |
| Power (W) | 15W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 1260-1490lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP65 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 250 x 110 x 120 mm |
| Fitting Colour | Black |




