Pure Urban Square Wall Light 8W White
- 5-sided wall light
- Powder coated aluminium body with PC diffuser
- CCT selectable, 3000K, 4000K, 5700K
- 240V hardwire – internal flicker-free driver
Specifications
| Weight | 0.76 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.11 × 0.11 × 0.12 cm |
| Power (W) | 8W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 590-750lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP65 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 110 x 110 x 120 mm |
| Fitting Colour | White |




