Pure Elite Batten Light – Emergency 50W/3W
- Low profile slim batten light
- Metal housing with PC diffuser
- 4 fast release buttons for easy installation
- CCT selectable, 4000K, 6000K
- 24hr charge / >3 hour discharge
- Emergency output 3W
- Emergency lumen output 330lm
Specifications
| Weight | 1.87 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.503 × 0.071 × 0.064 cm |
| Power (W) | 50W/3W |
| Colour Temperature (K) | Selectable 4000K/6000K |
| Lumen Output (lm) | 4800-6000/330lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 1500 mm |
| Fitting Colour | White |




