Pure Emergency Oyster Light 18W/3W
- Light weight and easy to install
- PC body with PC opal diffuser
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Flicker free, triac dimmable driver
- Surface mounted
- 24hr charge / >3 hour discharge
- Emergency output 3W
- Emergency lumen output 330lm
Specifications
| Weight | 1.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.3 × 0.05 × 0.04 cm |
| Power (W) | 18W/3W |
| Colour Temperature (K) | Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 1710-1910/330lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP54 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | ⌀ 300 mm |
| Fitting Colour | White |




