Pure Eco Downlight with Flush Diffuser 16W
- Plastic coated aluminium housing built-in driver
- IC-F/IC-4 rated covered and abutted
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Flicker free, triac dimmable driver
- Flex and plug
Specifications
| Weight | 0.51 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.195 × 0.195 × 0.08 cm |
| Power (W) | 16W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 1520-1840lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP54/IP20 |
| Lifetime (hr) | 40,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | Dimensions ⌀ 190 x 76 mm Cutout ⌀ 160 – 170 mm |
| Fitting Colour | White |




