Pure Low Glare Downlight with Silver Reflector 11W
- Compact design with external driver
- Plastic coated aluminium housing with PC
diffuser - IC-F/IC-4 rated covered and abutted
- CCT selectable 4000K, 5700K
- Triac dimmable
- Quick connect for hardwire installation
- 3-year warranty
Specifications
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.18 × 0.18 × 0.065 cm |
| Power (W) | 11W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 4000K/5700K CRI>90 UGR |
| Lumen Output (lm) | 1200-1500lm |
| CRI | >90 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP54/IP40 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | Dimensions ⌀ 170 x 58 mm Cutout ⌀ 140 – 150 mm |
| Fitting Colour | White / Silver |




