Pure 3-Circuit Track Spot Light 15W
- Low glare design, 60° lens standard
- 24°and 36° lens options available
- Aluminium body with PMMA diffuser
- CCT selectable; 3000K, 4000K, 5000K
- Good colour rendering – CRI>90
- 3-circiut track system
Specifications
| Power (W) | 15W |
|---|---|
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5000K |
| Lumen Output (lm) | 1200-1500lm |
| CRI | >90 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Track |
| Dimensions (mm) | 85 x 269 mm |
| Fitting Colour | Black |




