Pure 48V Pendant Track Light 7W Black with Wire Frame Diffuser
- Modular elegant and simple
- DC48V pendants
- 1m length from track
- Wattage selectable: 7W – selectable between 4.5, 6 & 7W
- 11W – selectable between 6.5, 9 & 11W
- Good colour rendering
- Suggested driver – PLTL200WD
Specifications
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.125 × 0.125 × 0.176 cm |
| Power (W) | 7W |
| Colour Temperature (K) | 3000K |
| Lumen Output (lm) | 280-310lm |
| CRI | >90 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Track |
| Dimensions (mm) | ⌀ 82 x 176 mm |
| Fitting Colour | Black with Wire Frame Diffuser |




