Pure Slimline Floodlight 100W
- Powder coated aluminium housing with tempered glass diffuser
- Bracket mounting
- Streamline design to prevent water accumulation
- High lumen output
Specifications
| Weight | 3.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.352 × 0.332 × 0.12 cm |
| Power (W) | 100W |
| Colour Temperature (K) | 5000K |
| Lumen Output (lm) | 15000lm |
| CRI | >70 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP66 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 301 x 286 x 64 mm |
| Fitting Colour | Black |




