Pure Eco Floodlight 150W
- Powder coated aluminium housing with tempered glass diffuser
- Bracket mounting
- Honeycomb reflector for lower glare
Specifications
| Weight | 5.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.465 × 0.45 × 0.135 cm |
| Power (W) | 150W |
| Colour Temperature (K) | 5000K |
| Lumen Output (lm) | 25000lm |
| CRI | >70 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP66 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 446 x 413 x 55 mm |
| Fitting Colour | Black |




