Pure Platinum Floodlight Selectable 25W/50W
- Wattage and CCT selectable
- CCT selectable, 3000K, 4000K, 5000K
- Powder coated aluminium housing with tempered glass diffuser
- Streamline to prevent water
accumulation - High lumen output
Specifications
| Weight | 2.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.29 × 0.27 × 0.08 cm |
| Power (W) | Selectable 25W/50W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5000K |
| Lumen Output (lm) | 3750-8500lm |
| CRI | >70 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP66 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 268 x 246 x 54 mm |
| Fitting Colour | Black |




