Pure Slimline Batten Light 40W
- Superior heat dissipation
- Built-in driver
- Integrated modular LED with PC/
aluminium body and PC diffuser - IP44 rated
Specifications
| Weight | 2.01 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.32 × 0.125 × 0.4 cm |
| Power (W) | 40W |
| Colour Temperature (K) | 4000K |
| Lumen Output (lm) | 4400lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP44 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 1200 x 120 x 40 mm |




