Pure Platinum Street Light 150W
- Powder coated aluminium alloy body with PC lens or glass cover
- 15° adjustable
- Beam angle options available
- Pole mount or side mount entry
- Specification product only, many additional options available
Specifications
| Weight | 7.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.81 × 0.367 × 0.167 cm |
| Power (W) | 150W |
| Colour Temperature (K) | 4000K |
| Lumen Output (lm) | 24000lm |
| CRI | >70 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP66 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 750 x 280 x 128 mm |
| Fitting Colour | Silver |




