Pure Eco Street Light 40W
- Thermal conductive plastics with PC optical lens
- Beam angle options available
- Ø60mm spigot
- Specification product only, many additional options available
Specifications
| Weight | 2.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.435 × 0.17 × 0.155 cm |
| Power (W) | 40W |
| Colour Temperature (K) | 4000K |
| Lumen Output (lm) | 6000lm |
| CRI | >70 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP66 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Dimensions (mm) | ⌀ 60 mm |
| Fitting Colour | Silver |




