Pure Platinum Sports Light 1200W
- Powder coated aluminium alloy with PC optical lenses
- Multiple optic options to minimise spill and control glare
- Glare shields available to help minimise unwanted spill and glare
- Driver on board option
- High lumen output
Specifications
| Weight | 29 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.78 × 0.75 × 0.22 cm |
| Power (W) | 1200W |
| Colour Temperature (K) | 5700K |
| Lumen Output (lm) | 145 or 160lm/W |
| CRI | >70 |
| Dimming | Dimming Options Available |
| IP Rating | IP66 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 645 x 669 x 313 mm |
| Fitting Colour | Black |




