Pure Platinum Downlight with Recessed Diffuser 25W
- Great colour rendering
- Plastic coated aluminium housing with external driver
- IC-F/IC-4 rated covered and abutted
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Flicker free, triac dimmable
- Quick connect installation & flex and plug
Specifications
| Weight | 0.92 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 0.25 × 0.06 cm |
| Power (W) | 25W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 2500-2700lm |
| CRI | >90 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP54/IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | Dimensions ⌀ 235 x 46 mm Cutout ⌀ 160 – 170 mm |
| Fitting Colour | White |




