Pure Luxe Oyster Light 15W
- Decorative light around main light creating a luxurious ambience
- PC housing with PC diffuser
- Flicker free, triac dimmable driver
- Surface mounted, suspension kit available
Specifications
| Weight | 1.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.31 × 0.31 × 0.075 cm |
| Power (W) | 15W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 1550-1700lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP44 |
| Lifetime (hr) | 50000 |
| Installation | Surface / Suspended |
| Dimensions (mm) | ⌀ 300 x 71 mm |
| Fitting Colour | White / Gold |




