Pure Eco Oyster Light 12W
- Light weight and easy to install
- Metal housing with PMMA diffuser
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Flicker free, triac dimmable driver
- Surface mounted
Specifications
| Weight | 0.44 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.3 × 0.3 × 0.08 cm |
| Power (W) | 12W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 1120-1240lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP44 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | ⌀ 255 x 74 mm |
| Fitting Colour | White |




