Pure Eco Gimbal Downlight 9W
- 25° tilt
- Great colour rendering
- Plastic coated aluminium housing with
external driver - IC-F/IC-4 rated covered and abutted
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Flicker free, triac dimmable
- Flex and plug
Specifications
| Weight | 0.24 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.15 × 0.15 × 0.045 cm |
| Power (W) | 9W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 850-950lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP40/IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | Dimensions ⌀ 105 x 35 Cutout ⌀ 85 – 95 mm |
| Fitting Colour | Black |




