Pure Eco Downlight with Flush Diffuser 13W
- Plastic coated aluminium housing built-in driver
- IC-F/IC-4 rated covered and abutted
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Flicker free, triac dimmable driver
- Flex and plug
Specifications
| Weight | 0.22 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.15 × 0.15 × 0.065 cm |
| Power (W) | 13W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 1050-1210lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP54/IP20 |
| Lifetime (hr) | 40,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | Dimensions ⌀ 145 x 62.5 mm Cutout ⌀ 120 – 130 mm |
| Fitting Colour | White |




