Pure Eco Bunker Light Oval 8W Black
- Wattage selectable 8W /12W
- PC body with PC diffuser
- CCT selectable, 3000K, 4000K, 5000K
- 240V hardwire – internal flicker-free driver
Specifications
| Weight | 0.41 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.2 × 0.1 × 0.06 cm |
| Power (W) | 8W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5000K |
| Lumen Output (lm) | 720-1080lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP54 |
| Lifetime (hr) | 25,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 200 x 100 x 60 mm |
| Fitting Colour | Black |




