Pure 48V Linear Track Spot Light 16W
- Modular elegant and simple
- DC48V linear design
- Wattage selectable: 8W – selectable between 4.5, 6 and 8W
- 16W – selectable between 9, 12 and 16W
- Good colour rendering
- Suggested driver – PLTL200WD
Specifications
| Weight | 0.21 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.235 × 0.023 × 0.045 cm |
| Power (W) | 16W |
| Colour Temperature (K) | 3000K |
| Lumen Output (lm) | 1080-1200lm |
| CRI | >90 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Track |
| Dimensions (mm) | 233 x 23 x 43 mm |
| Fitting Colour | Black |




