Pure Wave Wall Light 8W Black
- Simple and compact
- Aluminium body with PC diffuser
- Up/Down wall light (5.5 indirect / 2.5 direct)
- Flicker-free internal driver
Specifications
| Weight | 0.61 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.145 × 0.075 × 0.125 cm |
| Power (W) | 8W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 630-700lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Wall Mount |
| Dimensions (mm) | 200 x 140 x 107 mm |
| Fitting Colour | Black |




