Pure Sports Court Light 450W
- Powder coated aluminium alloy with PC optical lenses
- Multiple optic options to minimise spill and control glare
- Adjustable U-bracket for easy installation
- High lumen output
- Specification product only, many additional options available
Specifications
| Weight | 17.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.735 × 0.725 × 0.165 cm |
| Power (W) | 450W |
| Colour Temperature (K) | 5000K |
| Lumen Output (lm) | 67500lm |
| CRI | >70 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP66 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 656 x 635 x 82 mm |
| Fitting Colour | Black |




