Pure Urban Post Top Light Indirect Lighting 40W
- Classic clean and robust design
- Ø60mm spigot for post top mounting
- Optic and power options available
- Powder coated aluminium with PC diffusers
- Specification product only, many additional options available
Specifications
| Weight | 9.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.585 × 0.585 × 0.36 cm |
| Power (W) | 40W |
| Colour Temperature (K) | 4000K |
| Lumen Output (lm) | 4200lm |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP66 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Pole Top Mount |
| Dimensions (mm) | ⌀ 550 x 320 mm |
| Fitting Colour | Black |




