Pure Twin Indoor Spot Light 12W CCT
- Surface mounted
- Slim low glare design
- 350° swivel with a 70° tilt
- Aluminium housing with tempered glass diffuser
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5000K
- Flicker-free triac dimmable driver
Specifications
| Weight | 0.97 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.265 × 0.06 × 0.142 cm |
| Power (W) | 12W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5000K |
| Lumen Output (lm) | 800-960lm |
| CRI | >90 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | 260 x 56 x 139 mm |
| Fitting Colour | White |




