Pure Platinum Oyster Light 18W Black
- Aluminium housing with PC diffuser
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Flicker free, triac dimmable driver
- Surface mounted, suspension kit available
Specifications
| Weight | 1.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.305 × 0.03 × 0.06 cm |
| Power (W) | 18W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 1300-1550lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP44 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | ⌀ 301 x 58 mm |
| Fitting Colour | Black |




