Pure Platinum Bunker Light Oval 10W Black
- PC body with PC diffuser
- CCT selectable, 3000K, 4000K, 5700K
- 240V hardwire – internal flicker-free driver
Specifications
| Weight | 0.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.22 × 0.12 × 0.066 cm |
| Power (W) | 10W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 900-100lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP54 |
| Lifetime (hr) | 25,000 |
| Installation | Surface Mount |
| Dimensions (mm) | ⌀170 x 60 mm |
| Fitting Colour | Black |




