Pure Pendant Light 10W White
- Low glare design 60° lens standard, optional 24° & 36° available
- Aluminium body with PMMA diffuser
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5000K
- CRI>91
Specifications
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.07 × 0.07 × 0.165 cm |
| Power (W) | 10W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5000K |
| Lumen Output (lm) | 750-950lm |
| CRI | >90 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Suspension |
| Dimensions (mm) | ⌀ 104 x 1265 mm |
| Fitting Colour | White |




