Pure Luxe Pendant Light 10W White
- Surface mount with canopy and 1500mm cable
- Elegant shape suitable for a number of applications
- Internal flicker-free triac dimmable driver
- Soft unfiormed light output
Specifications
| Weight | 5.63 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.46 × 0.46 × 0.51 cm |
| Power (W) | 10W |
| Colour Temperature (K) | 3000K |
| Lumen Output (lm) | 850-1100lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Suspension |
| Dimensions (mm) | ⌀ 300 x 258 mm |
| Fitting Colour | White |




