Pure Low-Glare Panel Lights UGR<19 50W 600x1200mm
- Low glare UGR<19
- Excellent colour rendering CRI>90, R9>50
- Slim back-lit panel
- Standard non dimming, 0-10V and Dali drivers available
- Aluminium body with prismatic diffusers
- Includes non dimmable driver and 0.6m flex and plug
Specifications
| Weight | 3.95 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.6 × 1.2 × 0.05 cm |
| Power (W) | 50W |
| Colour Temperature (K) | 4000K |
| Lumen Output (lm) | 4700lm |
| CRI | >90 R9>50 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP40 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | 595 x 595 x 25 mm |
| Fitting Colour | White |




