Pure Downlight 8W
- Compact design with built-in driver
- Plastic coated aluminium housing
- IC-F/IC-4 rated covered and abutted
- CCT selectable 3000K, 4000K, 5700K
- Triac dimmable
- Quick connect for hardwire installation
- 3-year warranty
Specifications
| Weight | 0.23 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.11 × 0.11 × 0.05 cm |
| Power (W) | 8W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K/5700K |
| Lumen Output (lm) | 660-800lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP54/IP20 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | Dimensions ⌀ 106 x 48 Cutout ⌀ 90 – 95 mm |
| Fitting Colour | White |




