Pure Clean Room Panel Light UGR<19 40W 600x600mm
- IP65, UGR<19 and CRI>90
- No gaps or protrusions on the face of the fitting making it easy to clean and maintain
- Seals to the ceiling to prevent bacteria and dust accumulation
- Specification product only, many additional options available
Specifications
| Weight | 7.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.685 × 0.685 × 0.14 cm |
| Power (W) | 40W |
| Colour Temperature (K) | 4000K |
| Lumen Output (lm) | 4000lm |
| CRI | >90 |
| Dimming | Non Dimming |
| IP Rating | IP65 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Recessed |
| Dimensions (mm) | 600 x 600 mm |
| Fitting Colour | White |




