Pure Bollard Light – Head Only 8W Frosted Diffuser
- Ø100mm diameter powder coated aluminium pillar with clear and frosted
options - Mounting options: wall pillar, 400mm bollard and 1000mm bollard
- CCT selectable 3000K, 4000K
- 240V – hardwire
Specifications
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.1 × 0.156 × 0.125 cm |
| Power (W) | 8W |
| Colour Temperature (K) | CCT Selectable 3000K/4000K |
| Lumen Output (lm) | 600-700lm |
| CRI | >80 |
| Dimming | Triac Dimming |
| IP Rating | IP65 |
| Lifetime (hr) | 50,000 |
| Installation | Bollard / Pillar |
| Dimensions (mm) | ⌀ 100 x 156 mm |
| Fitting Colour | Frosted Diffuser / Black |

